Strona głównaOfertaBiznes, Gospodarka & PrawoPostępowanie cywilne w sprawach dotyczących nieruchomości

Postępowanie cywilne w sprawach dotyczących nieruchomości

Numer kursu: B/1029
Dziedzina wiedzy: Biznes, Gospodarka & Prawo
Wydział Prawa i Administracji
Autor kursu: mgr Cezary Dzierzbicki
Rodzaj zajęć: warsztaty

Numer grupy:B/1029/3
Prowadzący:mgr Cezary Dzierzbicki
Terminy: od 17-06-2017 do 15-07-2017
117-06-2017
224-06-2017
301-07-2017
408-07-2017
515-07-2017

Kwestie ogólne:

1. Ogólne omówienie terminologii i podstawowych definicji prawnych dotyczących nieruchomości, prawa postępowania cywilnego, procesu i postępowania nieprocesowego.
  2. Podział spraw dotyczących nieruchomości ze względu na tryb ich rozpoznawania w procesie, czy w postępowaniu nieprocesowym i konsekwencje z tym związane.

Kwestie szczegółowe:

1. Podmioty i przedmiot postępowania cywilnego w sprawach dotyczących nieruchomości.
  2. Ogólny przebieg postępowania, jego zasady i przykłady dowodów w sprawach dotyczących nieruchomości.
  3. Orzeczenia i zarządzenia.
  4. Środki zaskarżenia.
  5. Postępowanie nieprocesowe.
  6. Zniesienie współwłasności nieruchomości.
  7. Zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej lub dział spadku, a nieruchomości.
  8. Sprawy związane ze stwierdzeniem zasiedzenia, z zarządem związanym ze współwłasnością lub użytkowaniem nieruchomości.
  9. Ustanowienie drogi koniecznej, służebności przesyłu, stwierdzenie nabycia przedmiotu windykacyjnego w zakresie nieruchomości.
  10. Podstawy postępowania wieczystoksięgowego.
  11. Postępowanie rejestrowe w sprawach związanych z nieruchomościami.
  12. Omówienie podstawowych rodzajów pism procesowych i ich analiza.
  13. Podstawowe informacje na temat egzekucji poszczególnych orzeczeń w sprawach nieruchomości.
  14. Alternatywy względem sądowego postępowania w sprawach nieruchomości.

Głównym celem kursu jest zapoznanie Słuchaczy z podstawowymi problemami, jakie wiążą się z postępowaniem cywilnym w sprawach dotyczących nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania nieprocesowego.

Słuchacze zapoznają się z podstawową terminologią prawną związaną z nieruchomościami zawartą m.in. w kodeksie cywilnym, w kodeksie postępowania cywilnego, podziałem spraw dotyczących nieruchomości rozpoznawanych w procesie albo w postępowaniu nieprocesowym, ogólnymi wiadomościami związanymi z prawem postępowania cywilnego dotyczących zasad procesowych, podmiotów i przedmiotu postępowania, orzeczeń sądowych.

Słuchacze posiadają wiedzę na temat:

• istniejącej terminologii z zakresu nieruchomości,
  • podstawowych instytucji prawnych występujących w postępowaniu cywilnym,
  • katalogu spraw dotyczących nieruchomości rozpoznawanych w procesie i postępowaniu nieprocesowym,
  • odrębności poszczególnych postępowań nieprocesowych w sprawach nieruchomości.

Słuchacze potrafią:

• sporządzić podstawowe pisma procesowe w typowych sprawach,
  • analizować orzeczenia sądowe,
  • zachować się przed sądem,
  • rozróżniać podstawowe instytucje prawne, dowody, rodzaje orzeczeń, środki zaskarżenia.

Słuchacze rozumieją:

• podstawowe zasady wiążące się z postępowaniem cywilnym,
  • znaczenie czynności procesowych podmiotów postępowania cywilnego,
  • specyfikę postępowania cywilnego, procesu i postępowania nieprocesowego.

Wykład Prowadzącego na temat zagadnień podstawowych, oraz wymagające aktywności Słuchaczy: dyskusja, praca w grupach, w parach, quiz dotyczący omówionych już zagadnień, case study, analiza spraw dotyczących nieruchomości, często wywołujących uśmiech na twarzy.

Fakultatywnie prezentacja (około 10 minut wygłoszonia na zajęciach), esej (3-5 stron), projekt pisma procesowego, według wyboru Słuchacza po zatwierdzeniu tematu lub stanu faktycznego przez Prowadzącego.